Vi jobbar på Vilja och Nypon förlag!

På Vilja förlag ger vi ut lättlästa böcker för unga vuxna och vuxna. Under förlagsnamnet Nypon ger vi ut lättläst för barn och unga. På redaktionen är vi en engagerad grupp som arbetar med att ta fram Sveriges mest lättlästa böcker. Tillsammans med författare, illustratörer, redaktörer, formgivare, specialpedagoger och många fler, vill vi ge alla samma chans att läsa.

Vi har kontor i både Helsingborg och Stockholm. Tveka inte att kontakta oss för ett besök, eller om du har några frågor om lättläst.

Helsingborgskontoret

Annette Persson, redaktör och projektledare för Nypons utgivning
annette@nyponforlag.se

Bengt Revin, ansvarig för ekonomi och tryck
bengt@nyponforlag.se

Charlotta Fahlén, redaktör och projektledare för Vilja jobba
charlotta@viljaforlag.se 

Gabriela Anusic, redaktionskoordinator
gabriela@nyponforlag.se

Henny Holmqvist, förläggare och redaktionschef
henny@nyponforlag.se

Lena Maria Nordstrand, ansvarig Nypon förlag
lenamaria@nyponforlag.se

Mia Ljunggren, redaktör och projektledare för Viljas utgivning
mia@viljaforlag.se

Sara Wåglin, redaktör och projektledare för fakta och mångspråk
sara@viljaforlag.se

Stockholmskontoret

Lina Nordstrand, ansvarig Vilja förlag
lina@viljaforlag.se

Sandra Svensson, PR och marknad
sandra@viljaforlag.se

Lisa Broberg, webbredaktör och sociala medier
lisa@viljaforlag.se

Vilja förlag
Östermalmsgatan 61
114 50 Stockholm

Telefon: 042-442 24 20
E-post: info@viljaforlag.se